Teenistuskoerte ümarlaud tunnustas 2022. aasta parimaid teenistuskoeri. Meie pikaajaline otsingukoerte koolitamise eestvedaja Monika Rusing ning otsingukoer Margman Luminosa ehk Minni auhinnati kui “Parim otsingukoer 2022.a.”
 

Sisekaitseakadeemia pressiteade:
 
Sisekaitseakadeemia teenistuskoerte koolituskeskuses toimunud 2022. aasta parimate koerajuhtide ja teenistuskoerte tunnusüritusel õnnitles ja esitles iga teenistuskoeri omav ametkond oma parimaid. Sisekaitseakadeemia politsei- ja piirivalvekolledži teenistuskoerte koolituskeskuse juhtataja Jüri Pajusoo sõnul on teenistuskoerte ümarlaua kokkukutsumise eesmärgiks väärtustada koerajuhtide ja teenistuskoerte igapäevatööd ning valdkonda üleüldisemalt.
„Suur rõõm oli tänasel tunnustusüritusel üle anda Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühing MTÜ poolt diplom Kasparile ja tema koer Maxile. Kaspar on diabeetik ja tema jaoks on Max igapäevaselt väga oluline sõber ning kaaslane. Kaspar on vaid 10-aastane, aga ta on läbinud Eesti hüpokoerte koolitusprogrammi 2020-2021. a ning näidanud programmi jooksul vastutustundlikkust ja töökust koera treenimisel,“ räägib Diabeedi abikoerte koolitaja Kati Ernits.
„Max on ka omamoodi imekoer, sest ta on korduvalt tundnud Kaspari madalat veresuhkrut ka suure distantsi pealt. Kord, kui Kasparil koolis veresuhkur kukkus väga madalaks ja talle kiirabi kutsuti, käitus koer kodus samal ajal väga veidralt – niuksus ja püherdas Kaspari voodis. Koer ei olnud kunagi varem nii käitunud. Mõni minut hiljem helistati koolist, et Kasparil on veresuhkur nii madal, et kohe minestab. Kui Kaspar koju jõudis veetis Max terve õhtu vaid Kaspari läheduses,“ lisab Ernits.
 
Ametkondade parimad koerajuhid ja teenistuskoerad:
Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühing MTÜ
Parim koerajuht: Kaspar Pärn
Parim teenistuskoer: Saksa väike špits Max
Koerajuht on läbinud Eesti hüpokoerte koolitusprogrammi 2020-2021. a Näidanud programmi jooksul vastutustundlikkust ja töökust koera treenimisel. Maxi töötulemus on siiani 100%.
 
Eesti Otsingukoerte Klubi
Parim koerajuht: Monika Rusing
Parim teenistuskoer: Saksa lambakoer Margman Luminosa
Margman Luminosa ehk Minni on väga innukas ja töökas. Alati valmis tegutsema, hoolimata kellaajast ning ilmast. Minnit on sünnist saati koolitatud otsingukoeraks ning tänaseks on ta selgeks saanud viis erinevat päästeala: maa-ala, varingu-, jälje- ja laviini otsing ning veepääste. Lisaks muud koeraspordialad nagu põllujälg, kuulekuskoolitus ja rallikuulekus.
 
Politsei-ja Piirivalveamet
Parim koerajuht: Kätlin Kentel
Parim teenistuskoer: Belgia lambakoer Vilkolakis Argo
Kätlin ja Romi on ideaalne kooslus, see kombo on suurepärane näide, kuidas peab töötama üks väga hea Politsei- ja piirivalveameti koerajuht. Kätlin on valitud ka PPA parimaks 2022, a koerajuhiks. Tänu temale PPA teenistuskoertest nüüd teatakse ka rahvusvahelisel tasandil kui väga tugevatest kolleegidest.
 
Päästeameti Demineerimiskeskus
Parim koerajuht : Aivo Piirsoo
Parim teenistuskoer : Saksa lambakoer Ako
Ako ei ole olnud just lihtne koer, aga on Aivo oma suure pühendumisega suutnud koolitada Akost hea abilise tema igapäevaste tööülesannete täitmisel. Täpselt nagu demineerija ei saa oma töös kordagi eksida, ei saa ka koerajuhist ja koerast koosnev meeskond teha ühtegi viga.
 
Vanglateenistus
Parim koerajuht: Heli Reili
Parim teenistuskoer: Belgia lambakoer Starsky van het Groot Wezenland ja Estrellest Dragon Dico
Heli koerad Dico ja Sky on osalenud 2022. a mitmel teenistuskoerte võistlusel ja saavutanud seal häid tulemusi. Eraldi esile toomist aga väärib Heli ise, sest kahe töötava koeraga toimetamine ei ole sugugi kerge. Nende koolitamiseks ja nende eest hoolitsemiseks kulub topelt aeg ja vaev ning vaadates saavutatud tulemusi, siis Heli on sellega väga hästi hakkama saanud.
 
Maksu- Ja Tolliamet
Parim koerajuht : Janar Männiste
Parim teenistuskoer : Labrador Ted
2022. aastal tegi Janar oma teenistuspartneriga tublilt tööd erinevate õigusrikkumiste avastamisel. Narkootiliste ainete otsimisel, kus koera nina ei aita, seal tulevad mängu juba ka Janari isiklikud tollitöö kogemused, oskused ja oskuslik riskianalüüsi teostamine.
 
Päästeameti demineerimiskeskus – Aivo Piirsoo ja teenistuskoer Saksa lambakoer Ako.
 
2018. a Sisekaitseakadeemias kokku kutsutud teenistuskoerte ümarlaud koondab kõik teenistuskoeri kasutavad valitsusasutused: Politsei- ja Piirivalveamet, Maksu- ja Tolliamet, Justiitsministeeriumi vanglate osakond, Päästeameti Demineerimiskeskus, Kaitsejõudude sõjaväepolitsei ning Sisekaitseakadeemia teenistuskoerte koolituskeskus.
Teenistuskoerte ümarlaua eesmärgiks on valdkonda ning teenistuskoeri ja nende juhte ühiskonnas laiemalt väärtustada, propageerida koerajuhi elukutset, samuti kasutada teenistuskoeri nii ametkondade siseselt kui ka ametkondade üleselt.