Ülemiste järve metsas toimus 9. novembril suur otsinguõppus Vabatahtliku Reservpäästerühma, Politsei- ja Piirivalveameti, Päästeameti ja Tallinna Lennujaama Päästeteenistuse koostöös.

9. novembril toimus Ülemiste järve metsas Vabatahtliku Reservpäästerühma iga-sügisene suur otsinguõppus. Nii õppuse korraldusse kui ka otsingu läbi mängimisse kaasati sel korral lisaks Politsei- ja Piirivalveametile ja Päästeametile ka Tallinna Lennujaama Päästeteenistus. Sündmust juhtisid kohapeal PPA ametnikud, kes koostöös RPR-i sündmusejuhi, Põhja päästekeskuse välijuhi ja Tallinna Lennujaama Päästeteenistuse rühmapealikuga koostasid otsinguplaani ning viisid selle väga edukalt täide lähtuvalt kasutuses olevatest ressurssidest.

Staabiks kasutati RPR-i kerksuskeskust, mis pakkus 48 m2 sooja ja kuiva ruumi nii staabi meeskonnale, kes said mugavalt kasutada kogu vajalikku IT tarkvara ja seadmeid, kui ka osalejatele, abilistele ja korraldajatele, kel oli võimalus end aeg-ajalt soojendamas käia.

Vabatahtliku Reservpäästerühma otsinguvaldkonna juhi Marelle Kurvitsa sõnul kujunes õppus väga edukaks: “Otsingualane koostöö RPR-i, PPA ja Päästeameti vahel muutub aasta-aastalt aina sujuvamaks ja efektiivsemaks. Igal sügisel oleme õppustes astunud sammu edasi nii realistlikkuse kui ka osapoolte kaasamise osas. Sel aastal oli meil rõõm töötada koos PPA erinevate prefektuuride ja Päästeameti Nõmme komando ning teiste rühmade esindajatega, sealhulgas koerajuhtide ja päästetehnika meeskondadega. Esmakordselt tegime koostööd Tallinna Lennujaama päästeteenistusega, mis oli samuti väga nauditav. Nende professionaalsus ja hea meeskonnavaim muutsid koostöö väga nauditavaks.“

Päev algas osalejatele kiirkoolitustega, kus kõik läbisid rotatsiooni korras 4 töötuba: kaart ja kompass, GPS, otsinguahelik ning töö koerajuhi ja otsingukoeraga. Samuti räägiti üle sidepidamise reeglid, tutvustati vastavat varustust ja esmakordselt tutvustati ka CalTopo kaardirakendust. Viimast testiti ka õppusesündmusel kuvades reaalajas staabile ja otsijatele kogu otsingu kulgu. Rakendus kaardistas kõigi otsingul osalejate tegevust, sh otsinguala läbitavust, “kadunud inimeste” leiukohti jpm.
Otsingusündmus seisnes 10 kadunud inimese otsimises lähtuvalt õppuse legendist. Staap koostas otsingustrateegia, määras otsingualad ning paigutas neisse otsijad vastavalt nende võimekusele ja ressurssidele. Korraga koordineeriti staabist otsingut u 60 hektari suurusel maa-alal, lisaks kalda- ja veeotsingut 282 ha alal ning õhtupimeduses leiti “kadunud” üles 4,5 tunniga. RPR-i poolne sündmusejuht Gert Gregor Källo lisas: “Selleaastane õppus pakkus meile mitmeid uusi väljakutseid. Otsinguala oli küll piiratud, kuid peaaegu 1,5 km2 suurune ala pani meid korraliku ülesande ette. Olenemata uutest oludest, sai staabis väga heas koostöös planeeritud kogu otsinguala ulatuses erinevad lõigud ning õhtuks need kõik kõik ka kaetud. Samaaegselt juhtisime staabist 7 erinevat otsingukoerte ala, droone, SAR-paati ning hiljem ka ahelikke. Lisaks oli sel aastal esmakordselt kasutusel CalTopo tarkvara, mis aitas staapi planeerimisfaasis ning ka otsingutegevuste juhtimisel. Väga hea on näha, kuidas iga aastaga otsinguvaldkond erinevates asutustes areneb ning koostöös oleme võimelised läbi viima otsinguid ka kõige keerulisemates oludes.”

PPA Põhja Prefektuuri Operatiivbüroo rakendusekspert Alo Valdlo kiitis osapoolte koostööd: “PPA aastatepikkune koostöö RPRiga on ilmekas näide vabatahtlike kaasamise heast tavast. Juba aastaid oleme selle koostöö paremaks toimimiseks politsei ressurssidega osalenud ka RPR ühisõppusel, kus paneme kokku nii sündmuse juhtimise erinevatel tasemetel kui ka reaalse otsingutegevuse. Anname vabatahtlikele ja ametnikele võimaluse koos tööd teha ja lahendada päriselulisi olukordi. Rõõm on näha, et RPR-i varustus ja võimekus aina paranevad. Samuti väärib ära mainimist, et igal aastaga laieneb huvitatud osapoolte ring, kes soovivad sellesse õppusesse panustada ja koostööpartneritega häid suhteid luua ning hoida.”

RPR-i poolt oli õppusele kaasatud kõik otsinguvaldkonnaga seotud ressursid: logistikud koos logistikabussi Põhja RPR-77 ja ATV-ga, IT valdkonna staabilogistik vajaliku tehnikaga. Inimressursiga panustas RPR sündmusejuhi, aheliku ja orienteerujate näol ning põhijõuna osalesid koerajuhid koos rahvusvaheliselt atesteeritud otsingukoertega. Kokku osales õppusel 69 inimest, sealhulgas 15 ametnikku PPA-st ja 5 päästjat Põhja Päästekeskusest. Abivahenditena oli kasutusel 6 vabatahtlike ja 1 PPA otsingukoer, 2 Päästeameti drooni, ATV ja UTV ning Lennujaama Päästeteenistuse SAR paat.

Põhja päästekeskuse välijuht Leonid Pahhutši sõnab, et õppus oli igal juhul kordaminek. „Tegemist oli kasuliku ning informatiivse harjutusega, mille raames sain detailse ülevaate otsinguoperatsiooni ettevalmistavast faasist, selle mahust ning vajamineva ressursi hulgast. Huvitava infokilluna toon välja uue teadmise, et kui otsingutele on kaasatud jäljekoerad, siis toimub liikumine vaid kokkulepitud radu mööda. Vastasel juhul võib koer otsitava jälje kaotada. Loodan väga, et saame ka edaspidi üheskoos oskuseid lihvida.“

Vabatahtlik Reservpäästerühm reageerib ööpäevaringselt PPA väljakutsetele, kus on põhjendatud vajadus kasutada otsingukoeri ja inimahelikku kadunud inimese otsimisel. RPR-i enam kui 200 liiget on lisaks vabatahtliku päästja- ja esmaabikoolitustele läbinud ka otsinguväljaõppe. Lisaks on rühmas 15 aktiivselt reageerivat elus inimese otsinguteks treenitud koera ja koerajuhti, keda on PPA kaasanud metsa- ja maastikuotsingutele juba alates 2004. aastast.

Otsinguõppus 2024

Image 3 of 8